Rośliny

Szałwia Chińska-czerwonokorzenna (Salvia miltiorrhiza)

Szałwia czerwonokorzeniowa (Salvia miltiorrhiza), zwana Chińską, w terminologii TMC (tradycyjna medycyna Chińska) nazywana jest tan Schen lub Danshen. Pochodzi z Chin i Japonii, rośnie na wysokości 100-1200m npm. Szałwia czerwonokorzeniowa preferuje pół cieniste stanowiska, trawiaste, leśne polany, spotykana też jest na obrzeżach lasów i wzdłuż górskich potoków. W warunkach naturalnych to wieloletnia bylina, w uprawie krajowej często wymarza i wymaga okrywania. Przyczyna takiej sytuacji jest nasza kapryśna wiosna z ciepłymi dniami i nocnymi przymrozkami.

kwiaty.jpg

Kwitnąca Szałwia Czerwonokorzeniowa


Wiosną z grubego podziemnego kłącza wyrastają pędy kwiatowe dł. ok 60-80cm pokryte liśćmi, a ich wierzchołki zwieńczone są niebieskimi kwiatami. Korzenie są długie cylindryczne cienkie pokryte czerwoną skórką, w znakomitej większości roślin każda z nich posiada cztery takie „korzonki” połączone w górnej części w jeden. Niebieskie kwiaty ułożone są pierścieniowo w kilku warstwach, każda z nich to 3-10 kwiatów. Okres kwitnienia w Polskich warunkach przypada od maja do końca sierpnia. Kwiaty są hermafrodyty (posiadają zarówno męski i żeński narządy) zapylane są przez trzmiele i pszczoły. Mimo że szałwia czerwono korzeniowa jest poprawnie zapylona rzadko wydaje nasiona zdolne do kiełkowania. Dzieje się tak, z względu na długi okres jaki zalążnie nasienne potrzebują by wykształcić dojrzałe nasiona. Proces ten jest często przerywany przez październikowe nocne przymrozki. Do uprawy szałwii z przeznaczeniem na materiał siewny wymagany jest ogrzewana szklarnia, tak by pozwolić nasionom spokojnie dojrzeć.

sza_n.JPG

Nasiona Szałwii Czerwonokorzeniowej

Uprawa nie jest zbyt skomplikowana. Szałwia dobrze rośnie na typowej bogatej w kompost ziemi ogrodowej. Odczyn pH od obojętnego do lekko kwaśnego, podłoże stale wilgotne. Z względu na długo okres wegetacji wysiew nasion bardzo wcześnie. Po namoczeniu nasion, wysiew do większego pojemnika, a w fazie 2-3 liści właściwych małe siewki przesadzamy do 2-3 litrowych doniczek produkcyjnych. Tak „podpędzone” sadzonki, które w połowie maja są już stosunkowo duże, przesadzamy na miejsce stałe do gruntu, albo tunelu foliowego. Surowcem zielarskim jest korzeń-kłącze, które wykopujemy jak najpóźniej tuż przed zamarznięciem gruntu. dokładnie myjemy i kroimy na cienkie plastry. Tak przygotowane surowiec suszymy w temp pokojowej, można wykorzystać suszarkę do grzybów.

korzenie.jpg


Danshen jest uważana za jeden z najważniejszych tradycyjnych chińskich leków. Ma szerokie zastosowanie w krajach azjatyckich. Do celów leczniczych wykorzystuje się korzeń-kłącze rośliny. Korzeń jest gorzki w smaku. Jego działanie terapeutyczne według TMC przejawia się w oddziaływaniu na serca, osierdzie, meridiany wątroby, aktywuje i odżywia krew, usuwa zastoje krwi, reguluje menstruację i uspokaja ducha. Tradycyjnie Danshen stosowano w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych i mózgowo-naczyniowych , infekcji układu oddechowego, zapaleniu płuc, krwotoków, bolesnych miesiączek, bólu brzucha po porodzie lub zabiegach ginekologicznych, bólu związanego ze stagnacją przepływu krwi ,w bezsenność , zapaleniu wątroby, powiększeniu wątroby i śledziony, ciąży pozamacicznej, mięśniakach macicy, owrzodzenia skóry i ropniach.

Badania donoszą o jej korzystnym wpływie na obniżenia konsumpcji alkoholu. Obok wiedzy jakie możemy doświadczyć korzystając z TMC istnieje wiele opracowań naukowych medycyny akademickiej w których jednoznacznie wykazano ze preparaty z Danshen hamują rozwój Staphyloccus aureus, Escherichia coli, Proteus vulgaris, Shigella flexneri i Salmonella typhi. W warunkach in vitro i semi in vivo hamowały one również rozwój Leptospira. Silne działanie na Mycobacterium tuberculosis var. hominis, Sarcina lutea, Bacillus polymyxa, Bacillus subtilis oraz na lekooporne szczepy Staphylococcus aureus wykazują tanszinony, będące jednymi z głównych substancji czynnych szałwii czerwonokorzeniowej. Dobry przykład stanowi działanie wyciągów z szałwii czerwonokorzeniowej na niektóre szczepy Streptococcus mutans, powstrzymujące w efekcie powstawanie płytki nazębnej.


 

 

Handzlówka 2017
Wszelki prawa zastrzeżone, kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora zabronione