Rośliny
Serdecznik syberyjski (Leonurus sibiricus)
 
Serdecznik Syberyjski zwany popularnie marihuanillą ("mała marihuana") jest rośliną zielną z rodziny jasnowatych. W warunkach naturalnych występuje w Azji na obszarze wschodniej Syberii, Ałtaju, Mongolii i Chinach. W Polsce uprawiany jako roślina lecznicza i miododajna. Kwitnie od połowy lipca do końca września, a jego wydajność 450kg/h. W Brazylii, serdecznik jest popularna używką do palenia, palone są kwiaty lub ekstrakt z kwiatów które mają działanie rozluźniające i euforyzujące. Na dzień dzisiejszy posiadanie tej rośliny oraz kwiatów w Polsce jest legalne. W warunkach naturalnych dorasta do 1,5 m wysokości, a czasami nawet 2m.
 
ssyb2.jpg
 
Uprawa serdecznika jest bardzo prosta. Nasiona serdecznika wysiewamy na powierzchnie podłoża (odkwaszony torf) i przykrywamy 2-3 milimetrową warstwą torfu. Utrzymujemy stale wilgotne podłoże aż do momentu rozpoczęcia kiełkowania (z reguły przez jeden - dwa tygodnie). Najlepszym wariantem jest wysiew na wiosnę i uprawa w gruncie lub szklarni.
 
ssyb.jpg

Nasiona serdecznika Syberyjskiego

Nasiona wysiewamy w okresie od połowy marca do początku kwietnia. Po wykiełkowaniu małe siewki przesadzamy do osobnych donic (aby korzenie się nie plątały, co potem wpłynie negatywnie na plon) oraz dobre nasłonecznienie. W połowie maja młode marihuanille można wysadzać w pole.
 
ser_sy.jpg
Sadzonki (koniec maja) doniczka P8
Ponieważ po jakimś czasie zaczną się rozgałęziać najlepiej jest posadzić je w rozstawie około 35x35 cm. Najlepsze stanowisko powinno być nasłonecznione - rośliny rosnące w pełnym słońcu plonują około 50% lepiej od tych rosnących w cieniu. Przed wystawieniem na bezpośrednie słońce trzeba serdeczniki stopniowo do niego przyzwyczajać - przez 3-4 dni wystawiać je na jego działanie przez coraz więcej czasu. Gleba niekoniecznie musi być żyzna, chociaż dodatek jakiegoś bogatego podłoża lub dokarmianie nawozami na pewno nie zaszkodzi. Mimo wiotkiego wyglądu serdeczniki bardzo dobrze wytrzymują silne wiatry, ulewy czy burze.
 
 
ser_s.jpg
 
Surowcem zielarskim jest cała roślina, a szczególnie kwiaty. Serdecznik syberyjski zawiera Leonurine która jest głównym składnikiem psychoaktywnym. Najwięcej alkaloidów zawartych jest w płatkach kwiatów i te działają najmocniej. Działanie nieco przypominające konopie jednak słabsze i bez objawów fizycznych, występuje też zjawisko "wkręcania się w muzykę". Serdecznik paru tysięcy lat znany i często stosowany w TMC,Chińskiej medycynie ludowej jako środek na wiele schorzeń i dolegliwości. Kwiaty czasami dodawane są do mieszanek ziołowych (papierosy terapeutyczne).
 
DZIAŁANIE:
-moczopędne
-przeciwbólowe (bóle menstruacyjne)
-leczy zaburzenia potencji i menstruacyjne
-uspokajające
-lekko euforyczne
-łagodzi napięcie(stres)
-dodawany jest do wielu ziół, wzmacnia ich działanie nawet trzykrotnie(działa synergicznie z konopiami)


Handzlówka 2017
Wszelki prawa zastrzeżone, kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora zabronione