Rośliny

Bylica jednoroczna (Artemisia annua)

  Bylica jednooczna (Artemisia annua) – gatunek roślin z rodziny astrowatych. Naturalnie występuje w środkowej i południowej Europie i Turcji, południowej Rosji, Palestynie, Syrii Iranie Afganistanie Pakistanie, Indiach oraz na południu Chin.. Spotkać tez ja można w Kanadzie i USA.. W Polsce rośnie także jako zadomowiony antropofit.

Artemisia annua to roślina jednoroczna, dorastająca do 150-200cm wyjątkowo co widać na zdjęciach poniżej nawet 300cm, Roślinę tworzy jedna silna wzniesiona łodyga z naprzemiennymi pędami bocznymi, Końce pędów bocznych zwieńczone są zwisającymi groniastymi kwiatostanami. Kwiatostany początkowo jasno zielone, wraz z kwitnieniem i dojrzewaniem nasion zmieniają swoją barwę, najpierw na kremowo żółtą, a późną jesienią na brązową

artem1.JPG  

Artemisia annua

  artem2.JPG

Bylica jest łatwa w uprawie, raz wysiana daje duży samosiew, a stanowisko na którym rośnie robi wrażenie jakby była roślina wieloletnią. Rozmnażamy ją poprzez wysiew nasion wczesna wiosną, wprost na miejsce stałe, wtedy po skiełkowaniu wymaga przerzedzenia do 4-6 roślin na m2. Drugi sposób to wysiew do większego pojemnika oraz zrobienie w fazie 2-3 liści rozsady doniczkowej, np w doniczkach produkcyjnych P9. 

arten.jpg

Nasiona są bardzo małe, ledwo widoczne gołym okiem 

W każdym z przypadków siew przeprowadzamy powierzchniowo, na uprzednio dobrze spulchnioną ziemię. Nasion nie przykrywamy ziemią, a jedynie powierzchnię uklepujemy małą deseczką. Do prawidłowego skiełkowania nasiona potrzebują stale wilgotnego podłoża dlatego często je zraszamy, dobre jest też przykrycie nasion biała agrowłókniną. Bylica roczna dobrze rośnie na typowej ziemi ogrodowej, wymaga stanowiska słonecznego, a ze względu na swoją znaczną wysokość najlepiej osłoniętego od wiatru. Posadzona na otwartej przestrzeni gdzie narażona jest na wiatr wymaga podpór lub wysokich 1,5-2 metrowych palików. 

artem4.JPG

Sadzonki bylicy jednorocznej

Bylica roczna (Artemisia annua; qinghao) od ponad 2000 wykorzystywana jest w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie jako środek pomagający na wiele różnych schorzeń, a przede wszystkim do leczenia „nawracającej gorączki” – bowiem tak dawniej nazywano malarię. Pierwsze wzmianki na temat bylicy rocznej zostały zawarte w dokumencie znalezionym w chińskim grobowcu datowanym na 168 rok przed naszą erą. Natomiast pierwsze zapiski na temat stosowania ziela bylicy rocznej przeciwko „gorącej i zimnej gorączce” (malarii) pochodzą z 341 roku naszej ery.

artem5.JPG

Bylica osiąga imponującą wysokość

artem6.JPG

Kwitnąca bylica sierpień

artem7.JPG

Ziele przed wysuszeniem 

Preparaty z bylicy rocznej:

- Mają właściwości przeciwmalaryczne

- Niszczą pierwotniaki chorobotwórcze

- Działają przeciwgorączkowo

- Wykazują działanie przeciwnowotworowe

- Wspomagają leczenie infekcji skóry wywołanych grzybami (dermatofitami)

- Pobudzają apetyt

Działanie w Boleriozie i Babezjozie:

Bylica roczna wykazuje następujące działanie:

- głównie leczenie koinfekcji Babezią

- zmniejszenie w pewnym stopniu oddziaływania endotoksyn, co może być przydatne w łagodzeniu reakcji Herxheimera

-niektóre obserwacje kliniczne wykazują ze zioło prawdopodobnie może być również skuteczne w zwalczaniu krętków bladych

Aktualizacja 31 10 2023



Handzlówka 2017
Wszelki prawa zastrzeżone, kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora zabronione