Rośliny
Klip Dagga (Leonotis nepetifolia)
 
Klip Dagga jest jednoroczną rośliną należącą do rodziny jasnotowatych, naturalnie wystepującą w Afryce oraz w południowych Indiach. W porównaniu do innych jasnotowatych, gatunek ten jest gigantem – nawet przy naszym kapryśnym lecie mogą osiągać wysokość ponad 3,5 m. Klip Dagga może być wykorzystywana na wiele sposobów, doskonale sprawdzi się jako imponująca roślina ozdobna, jest masowo oblatywana przez pszczoły (roślna miododajna), a zawarta w niej leonuryna która znajduje się w całej roślinie sprawia ze Klip Dagga to także ceniona roślina lecznicza. Wykorzystuje się ją do leczenia zakażeń wywołanych przez gronkowce, działa także przeciwkaszlowo i obniża gorączkę . Klip Daggę można również stosować rekreacyjnie: leonuryna posiada lekkie właściwości psychoaktywne.
 
k_daga.jpg
Wysokie 3-3,5 metrowe Daggi górujące nad resztą ogrodu
 
Klip daga jest stosunkowo łatwa w uprawie, dobrze rośnie w typowej ziemi ogrodowej bogatej w kompost, choć z względu na swoją "żarłoczność" należy ją odpowiednio przygotować i raz w miesiącu zasilać nawozem wieloskładnikowy. Nasiona wysiewamy wczesna wiosną do większych pojemników tak by zdążyć przed nadejściem lata z zrobieniem rozsady doniczkowej. Nasiona moczymy 24h i siejemy płytko do większych pojemników, podłoże to mieszanina piasku i torfu odkwaszonego w proporcja 1:1, utrzymujemy stałą wilgotność i temp podłoża ok. 24st. Pierwsze siewki pojawiają się już po kilkunastu dniach.
 
 klipn.jpg
 Nasiona Klip Daggi
 
Młode siewki w fazie 2-3 liści przesadzamy do małych doniczek np P9, gdy podrosną i dobrze się ukorzenią przesadzamy na miejsce stałe w drugiej połowie maja, po "zimnych ogrodnikach". Jak już pisałem Klip Dagga dobrze rośnie w każdych warunkach, choć zdecydowanie preferuje stanowisko słoneczne i stale wilgotne podłoże. Z względu na imponującą wysokość nawet 3-3,5 metra wskazane by stanowisko było osłonięte od wiatru, tak by rośliny się nie łamały. Klip dagę sadzimy w rozstawie 25x25 lub większym. Do uprzednio wykopanych dołków (głębokości ok 30cm) wsypujemy garść nawozu wieloskładnikowego, albo dno pokrywany obornikiem-kurzeńcem i przykrywamy częściowo ziemią. Następnie umieszczamy sadzonkę wyjętą z doniczki i uzupełniamy ziemie, dobrze ją ugniatając. Przesadzone rośliny należy obficie podlewać.
 
klip_siew.jpg
Siewka Daggi po przesadzeniu do P9
 
Taki sposób posadzenia gwarantuje, ze nawet tak "żarłocznej" roślinie jak Dagga nie zabraknie w początkowym okresie składników do wzrostu. W późniejszym okresie wegetacji wystarczy jak, raz w miesiącu czasie codziennego podlewania uzupełnimy dawkę nawozu wieloskładnikowego. Wraz z wzrostem i "wydłużaniem" się pędów kwiatowych pojawiają się na nich coraz to nowe imponujące i kolczaste średnicy ok 6-8cm pąki kwiatowe, które zakwitają w takiej samej kolejności jak ich przybywa.  Pierwsze kwiaty pojawiają się w lipcu, a ostatnie tuż przed przymrozkami.
 
klip.jpg
Kwiat Daggi
 

Handzlówka 2017
Wszelki prawa zastrzeżone, kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora zabronione