Rośliny

Klip Dagga (Leonotis nepetifolia)

Klip Dagga (lions ear) jest jednoroczną rośliną należącą do rodziny jasnotowatych. W naturalnie stanowiskach występującą w Afryce, obu Aerykacho raz w południowych Indi. W porównaniu do innych z gatunku jasnotowatych, gatunek ten jest gigantem – nawet przy naszym kapryśnym lecie może osiągać wysokość ponad 3,5 m.

Klip Dagga jest luźno rozgałęziona, z półgrubymi zielonymi łodygami, o przekroju kanciastym. Liście są szerokie, trójkątne, gładkie w dotyku, ułożone naprzeciwlegle. Duże kuliste kwiatostany otaczają pędy kwiatowe, a ich kolejne piętro pokazuje się wraz z wzrostem łodyg. Kuliste kwiatostany w zwieńczeniu kolców posiadają otwory przez które wystają zwisające w dół pomarańczowe kutnerowate płatki. To właśnie tym charakterystyczny tworom roślina zawdzięcza swoja potoczną nazwę „ucho lwa”.

klip0.JPG

lipiec 2023


klip1.JPG

Klip Dagga może być wykorzystywana na wiele sposobów, doskonale sprawdzi się jako imponująca roślina ozdobna, jest masowo oblatywana przez pszczoły (roślina miododajna), a zawarta w niej leonuryna która znajduje się w całej roślinie sprawia ze Klip Dagga to także ceniona roślina lecznicza.

Pochodząca z tropików Klip Dagga przez wieki była stosowana do leczenia wieli schorzeń. Afrykańscy szamani stosowali ją do leczenia gorączki, bólu głowy, przy zaburzenia żołądkowo-jelitowe, malarii, czerwone i ukąszeniach węży. Stosowano ja również do regulacji cyklu miesiączkowego, w dużych dawkach działa podobnie jak tabletka "dzień po".

Wykorzystywano ją do leczenia zakażeń wywołanych przez gronkowce. Preparaty z niej są naturalnym lekiem przeciwhistaminowym. Jest również stosowana jako środek uspokajający w medycynie naturalnej. Klip Daggę ma też specyficzne zastosowanie rekreacyjne, palone suszone płatki kwiatów posiadają właściwości psychoaktywne. Zawarta w nich leonuryna działa euforystycznie i relaksująco. W przeciwieństwie do zakazanej Wild Dagga (Leonotis leonurus) puki co jest jeszcze zupełnie legalna.

klip2.JPG
 

Wysokie 3-3,5 metrowe Daggi górujące nad resztą ogrodu

Klip Daga mimo ze pochodzi z tropiku z powodzeniem możemy uprawiać w swoim ogrodzie jako roślinę jednoroczną. Z względów na rozmiary uprawa domowa jest raczej niemożliwa Ważne jest tylko by odpowiednio wcześnie przygotować rozsadę i jak tylko zniknie ryzyko majowych przymrozków posadzić ja do ogrodu. Dobrze rośnie w typowej ziemi ogrodowej bogatej w kompost, choć z względu na swoją "żarłoczność" należy ją odpowiednio przygotować przez dodanie sporej dawki obornika i raz w miesiącu zasilać nawozem wieloskładnikowy (można dolistnie). Nasiona wysiewamy wczesna wiosną do większych pojemników tak by zdążyć przed nadejściem lata z zrobieniem rozsady doniczkowej. Nasiona moczymy 24h i siejemy płytko do większego pojemnika, podłoże powinno być luźne. Najlepiej mieszanina piasku i torfu odkwaszonego w proporcja 1:1, utrzymujemy stałą wilgotność i temp podłoża ok. 20-24st. Pierwsze siewki pojawiają się już po kilkunastu dniach i rosną dość szybko. Po 3-4 tygodniach jak trochę podrosną, najlepiej w fazie gdy mają 2-3 liści przesadzamy do małych doniczek np P9 (0,5l). Cały cykl od wysiania do gotowej rozsady najlepiej przeprowadzić w szklarni, albo tunelu foliowym o dużej wilgotności powietrza. W wilgotnym pomieszczeniu szybkość przyrostu będzie o wiele większa niż nawet w cieplejszy suchym mieszkaniu.

klip5.JPG
 

Gdy siewki podrosną i dobrze się ukorzenią (widoczna przerośnięta bryła korzeniowa po zdjęciu doniczki) przesadzamy na miejsce stałe w drugiej połowie maja, po "zimnych ogrodnikach". Jak już pisałem Klip Dagga dobrze rośnie w każdych warunkach, choć zdecydowanie preferuje stanowisko słoneczne i stale wilgotne podłoże. Z względu na imponującą wysokość nawet 3-3,5 metra wskazane by stanowisko było osłonięte od wiatru, tak by rośliny się nie łamały. Klip dagę sadzimy w rozstawie 30x30 lub większym. Do uprzednio wykopanych dołków (głębokości ok 30cm) wsypujemy garść nawozu wieloskładnikowego, albo dno pokrywany obornikiem-kurzeńcem i przykrywamy częściowo ziemią. Następnie umieszczamy sadzonkę wyjętą z doniczki i uzupełniamy ziemie, dobrze ją ugniatając. Przesadzone rośliny należy obficie podlewać.

klip4.JPG
 

Sadzonki Daggi po przesadzeniu do P9

Taki sposób posadzenia gwarantuje, ze nawet tak "żarłocznej" roślinie jak Dagga nie zabraknie w początkowym okresie składników do wzrostu. W późniejszym okresie wegetacji wystarczy jak, raz w miesiącu czasie codziennego podlewania uzupełnimy dawkę nawozu wieloskładnikowego. Wraz z wzrostem i "wydłużaniem" się pędów kwiatowych pojawiają się na nich coraz to nowe imponujące i kolczaste średnicy ok 6-8cm pąki kwiatowe, które zakwitają w takiej samej kolejności jak ich przybywa. Pierwsze kwiaty pojawiają się w lipcu, a ostatnie tuż przed przymrozkami. Z względu na swoją wysokość rośliny posadzone na stanowisku nie osłoniętym i wietrznym wymagają solidnych palików. W całym okresie wegetacyjnym podlewanie i "dokarmianie' jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju rośliny. Braki w nawadnianiu bardzo szybko roślina manifestuje poprzez żółknięcie liści


 


 


Handzlówka 2017
Wszelki prawa zastrzeżone, kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora zabronione