Rośliny

Szałwia Biała Salvia apiana

Szałwia Biała Salvia apiana gatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). W stanie naturalnych to wieloletnia bylina występuje tylko w stanie Kalifornia w USA oraz w stanie Kalifornia Dolna w Meksyku. W warunkach naturalnych to silnie rozgałęziony krzew osiągający od 1,3 do 1,5 metra wysokości i ponad metr szerokości. Białawe, wiecznozielone kutnerowate liście zawierają liczne olejki eteryczne. W drugim roku po posadzeniu zakwita, tworząc kilka kwiatostanów wyrastających powyżej pióropuszy liści. Kwiaty białe do jasno-lawendowych przyciągają pszczoły, co tłumaczy łacińską nazwę gatunkową apiana (apiana z łac. pszczoła)

apania2.JPG

Szałwia Biała była szeroko wykorzystywana przez rdzenne plemiona północnoamerykańskich indian. Uważana za magiczne ziele, cenione i szanowane od wieków. Dym z kadzidła zrobionego z suchych liści służył do odpędzania złych mocy, duchów i czarów od domostw i ludzi. Nasiona są ważnym składnikiem tzw. pinole – tradycyjnego napoju. Liście mogą być spożywane na surowo, można parzyć leczniczą herbatę, suszone używane jako przyprawę, nasiona mielone są na mąkę. Okłady z liści przynoszą ulgę przy ukąszeniach owadów. Swoje specyficzne właściwości i zapach zawdzięcza zawartej w całej roślinie cynolinie. Cynolina ma antyseptyczne, rozkurczowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe właściwości. Przyjmowana w postaci naparu lub wdychana z palonych liści rozrzedza zalegający w płucach śluz, zmniejsza obrzęki zatok, udrażnia zapchany nos, przyczyniając się do komfortu oddychania.

apanas.jpg

Uprawa szałwii białej jest stosunkowo łatwa, podobna do uprawy innych gatunków szałwii. W naszych warunkach klimatycznych z dużym powodzeniem możemy ją uprawiać jako roślinę jednoroczną. Przy tego typu uprawie nie zakwita, a kwitnięcie i pozyskać nasion jest możliwe pod warunkiem zimowania szałwii w pomieszczeniu. Kwitnąca szałwia biała ma oszałamiający wygląd i aromat.

apania1.JPG

Z względu na stosunkowo długi okres wegetacyjny najlepiej przygotować rozsadę doniczkową. Wysiew nasion wczesną wiosna do większego pojemnika, podłoże to mieszanina odkwaszonego torfu i piasku w proporcjach 1:1. Nasiona moczymy przez 24h i jeszcze mokre siejemy bardzo płytko wręcz powierzchniowo. Całość dobrze zraszamy i ustawiamy blisko kaloryfera tak by zapewnić dostęp do światła. Często sprawdzamy wilgotność i uzupełniamy niedobór wody, dbając by nie dopuścić do przelania.. Pierwsze siewki pokazują się po 2-3 tygodniach. Po kilku następnych gdy tylko pojawia się 2-3 liście właściwe siewki delikatnie przesadzamy do większych doniczek 1-2 litr i dalej pielęgnujemy. Siewki są bardzo wrażliwe na nadmiar wody, podlewamy je często ale małą ilością. Ważny by nie moczyć łodyg, a wodę dozować tak by po podlaniu momentalnie spływała głębiej. W połowie maja zaraz po „zimnych ogrodnikach” przesadzamy je do ogrodu na miejsce stałe. Podłoże powinno być przepuszczalne, dobrze zdrenowane, wręcz suche. Przed przekopaniem możemy dodać piasku i żwiru. Szałwia biała wymaga stanowiska słonecznego. Posadzona w cieniu, na wilgotnym stanowisku rośnie bardzo wolno i często porażają ją pleśnie. Posadzona w optymalnych warunkach w pełni naszego lata rośnie jak szalona. W czasie całego okresu wegetacyjnego warto ją co jakiś czas przycinać, by się rozkrzewiła. Nie przycinana tworzy jeden gruby pęd o wysokości do 100-120 cm. Pozyskane z przycięcia pędy wierzchołki 20-30cm wiążemy w małe pęczki i suszymy. Wierzchołki ściętych pędów możemy wykorzystać jako sadzonki zielne. Posadzone w odpowiednio wilgotnym podłożu łatwo i szybko się ukorzeniają.


Handzlówka 2017
Wszelki prawa zastrzeżone, kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora zabronione