Rośliny
Dzwonkowiec (Codonopsis Pilosula)
  
Dzwonkowiec  jest pnączem które w naturalnym środowisku dorasta do 2 m wysokości. Jego naturalnym środowiskiem są lasy północnych Chin i Korei. W naturze wykorzystuje drzewa jako naturalne podpory zwłaszcza te rosnące nad strumieniami i potokami. Dzwonkowiec potocznie nazywany jest żeń-szeniem "ubogiego Chińczyka" i głównie jest stosowany jako tani jego substytut. Ważna cecha dzwonkowca jest fakt że w porównaniu do żeń-szenia właściwego jest łatwy w uprawie, oraz to że korzenie można już pozyskiwać w 3-4 roku po posadzeniu.
 
codo2.jpg
2 letni dzwonkowiec "zdobywajacy"  podpory
 
Dzwonkowiec jest także okazałą byliną. Jak już wspomniano na wstępie w naturze dorasta do 2 m wysokości, w krajowych warunkach rzadko kiedy osiąga takie wymiary, jednak nie i pędy i przepiękne kwiaty tu chodzi a o cenne słodkawe kłącza o właściwościach żeń-szenia
 
codo_kwiat.jpg
Niepozorny kwiat dzwonkowca
 
Dzwonkowca rozmnażamy poprzez wysiew nasion wczesna wiosną na rozsadnik, lub do multipalet. Nasiona jeżeli tylko są "świeże" nie wymagają stratyfikacji i kiełkują w dużym procencie. Z uwagi na wielkość nasion, wysiew przeprowadzamy "powierzchniowo" poprzez rozsypanie na powierzchni i delikatne uklepanie deseczka.
 
codo_nas.jpg
Nasiona dzwonkowca
 
Ważne by w czasie kiełkowania często zwilżać ziemię wysiane nasiona, a najlepiej całość przykryć szybą. Pierwsze wschody ukazują się po 3-4 tygodniach, a po 2-3 miesiącach możemy sadzonki przesadzić na miejsce stałe. Możemy także siewki pozostawić na rozsadniku do przyszłego roku by "okrzepły" i dopiero wtedy  je przesadzić na miejsce stałe. Takie przerośnięte siewki mają już spory system korzeniowy i łatwiej się przyjmują w miejscu docelowym.
 
codo_siewki.jpg
Roczne siewki (wczesna wiosna) na rozsadniku
 
codo_s.jpg
Sadzonki dzwonkowca (czerwiec) doniczka P8
 
 
Dzwonkowiec jest łatwy w uprawie o ile tylko potrafimy zapewnić odpowiednie stanowisko i ochronę przed nornicami i innymi gryzoniami. Korzenie-kłącze na którym nam tak zależy są  z względu na słodkawy smak przysmakiem  gryzoni. Jeżeli więc w okolicy gdzie planujemy posadzić dzwonkowca widać ślady po nornicach warto młode rośliny posadzić do sporych koszyczków, można też wykorzystać stare 3-4 litrowe donice w których należy wywiercić kilkadziesiąt otworów.  Stanowisko to ziemia o odczynie obojętnym do lekko kwaśnym i koniecznie zacienione. Roślinie zapewniamy podpory by mogła swobodnie się rozrastać,  podpory nie muszą byś solidne, gdyż ilość masy zielonej jaka wytwarza nie jest imponująca.
 
k_dwonk.jpg
Kłącze dzwonkowca
 
Surowcem zielarskim są korzenie-kłącza które pozyskujemy jesienią w 3-4 roku po posadzeniu. Korzenie zawierają wiele cennym zwiazków, polifruktosany, inulinę, minerały, szerokie spektrum aminokwasów, threoninę, kwas asparagowy, glutamowy, izoleucynę, alaninę, asparaginę, glicynę, serinę, walinę i glutaminę, sterole, alfa spinasterol, pochodne furanu, heteroglikozydy i alkaloidy.


Handzlówka 2017
Wszelki prawa zastrzeżone, kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora zabronione