Rośliny

Cyclanthera pedata - Caigua

Cyclanthera pedata - Caigua  to piękna winorośl rodem z Ameryki Południowej. Caigua to owoc południowoamerykańskiego pnącza o wybitnych właściwościach zdrowotnych i leczniczych. Wyniki wielu badań wskazują, że obniża poziom cholesterolu, zmniejsza ciśnienie krwi, wyrównuje poziom cukru we krwi i co najważniejsze oczyszczają tętnice ze złogów cholesterolowych.
 
 
Cyclantherak2.jpg
Dojrzałe do zbioru owoce

Cyclanthera pedata uprawiana jest ze względu na jej owoce przypominające małe zielone papryki o smaku ogórka. Można je spożywać na surowo (najsmaczniejsze są  2 -3 cm jeszcze zielone z niewykształconymi gniazdami nasiennymi) oraz gotowane podawane jako leczo lub faszerowane. Jadalne są także młode pędy i liście które możemy dodawać do sałatek.Zimą w terapii leczniczej doskonale się sprawdza suszony i sproszkowany owoc podobnie jak mielona papryka. Również najnowsze wyniki badań nad zastosowaniem liści i nasion do obniżenia poziomu cholesterolu dają obiecujące perspektywę dla tej ciekawej rośliny.
   
 
Cyclantherak3.jpg
Solidne podpory 
   
Cyclanthera pedata jest łatwa w uprawie i jest bardzo plenna, kwitnie i owocuje aż do pierwszych przymrozków. Wysiew  nasion o niespotykanym i "poszarpanym" kształcie wprost do gruntu tak by wzeszły po majowych przymrozkach. W celu przyspieszenia wegetacji możemy wysiać 2-3 nasiona do małych doniczek i zrobić rozsadę podobnie jak w przypadku wczesnych ogórków, tak przygotowana rozsadę do gruntu wysadzić w połowie maja, po "zimnych ogrodnikach". Biały nalot na oferowanych nasiona, to nie pleść, a pozostałość gniazd nasiennych z których zostały pozyskane nasiona.
      
Cyclanthera1.jpg
"Kosmiczne" nasiona Cyklantery
     
Cyclantera jest pnączem i podobnie jak fasola wymaga stosowania dość wysokich podpór.. Zwykłe pionowe podpory-tyczki takie jak do fasoli należy wzmocnić kilkoma poziomymi, tak by dały radę utrzymać ciężar pojawiających się owoców. Roślina jest bardzo atrakcyjna i rośnie bardzo szybko dlatego jest idealna do nasadzeń przy wszelkiego rodzaju pergolach i altanach tworząc piękna zielona oazę w cieniu której możemy przebywać latem i jednocześnie będziemy mieli łatwy dostęp do smacznych zdrowych owoców.
   
Owoce Cyclanthera pedata stosujemy w:
- wysokim poziome cholesterolu
- cukrzycy
- podwyższonym ciśnieniu
- niewydolności krążeniowej
- zespołu jelita wrażliwego
- przeciwbólowo
- przeciw robaczo 
- w leczeniu otyłości i celulitu
 
W przypadku świeżego owocu po prostu konsumujemy kilka stuk 2-3 razy dziennie, a zimą stosujemy po 1 łyżeczce 2-3 razy dziennie sproszkowanego owocu z sokiem lub wodą przez 12 tygodni potem robimy 2 tygodniowa przerwę i ponawiamy kurację.  
Cyclanthera pedata uważana jest za roślinę nie toksyczną, jednak nie zaleca się przyjmować w czasie ciąży.


Handzlówka 2017
Wszelki prawa zastrzeżone, kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora zabronione