Rośliny
 Tarczyca Brodawkowata (Scutellaria barbata)

Tarczyca brodawkowata (Scutellaria barbata) , zwana też brodatą w TCM to Ban-zhi-lian, w warunkach naturalnych wieloletnia roślina należąca do rodziny Lamiaceae. Pochodzi z południowo wschodnich Chin. Obecnie jest szeroko rozpowszechniona i uprawiana w Chinach, Indiach, Nepalu i Korei. Jest to niska bylina ok 40cm, kwiaty niebieskie do fioletowych kwitną od maja do lipca. Kwiaty hermafrodyty, mają organy męskie i żeńskie w naszych warunkach zapylane głównie przez trzmiele (budowa kwiatu uniemożliwia zapylenie przez pszczoły).Owocem jest niełupka, każda zawiera 2 nasiona.

Tarczyca brodawkowata to jedno z podstawowych ziół w tradycyjnej medycynie Chińskiej (TCM). Od wieków jej korzeń wykorzystywany jest jako środek przeciwzapalny i przeciwnowotworowy, leczono i leczy się nim nowotwory złośliwe płuc, jelita grubego, prostaty, oraz raka piersi. Ziele zbierane wraz z kwiatami stosowane w infekcja bakteryjnych, zapaleniu wątroby, oraz do usuwania toksyn różnego pochodzenia.

 

t_brod2.jpg

W warunkach naturalnych jest byliną występuje na podmokłych stanowiskach głównie na obrzeżach pól ryżowy. W strefie klimatycznych Polski należy ja traktować jako roślinę jednoroczną. Kilka roślin po raz pierwszy zostawiłem (zima 2017) w gruncie dobrze okryłem, ciekaw jestem czy przezimowały.

 
t_brod12.jpg

Wysiew nasion wczesna, do kiełkowania wymagają światła i tlenu. Nasiona wysiewamy powierzchniowo , a podłoże to torf z duża dodatku piasku i perlitu. Nasiona kiełkują bardzo nieregularnie, pierwsze wschody ukazują się po 2-3 tygodniach, a na resztę trzeba czekać nawet 2-3 miesiące. Gdy siewki nieco podrosną przesadzamy je do doniczek produkcyjnych np. P8-P9, a w połowie maja po zimnych ogrodnikach do ogrodu, lub jeśli dysponujemy miejscem do tunelu foliowego

 
tar_barba.JPG
  
tbroda5.jpg
Siewki tarczycy brodawkowatej są bardzo małe
 

Dobrze rośnie w typowej ziemi ogrodowej z dużą zawartości kompostu, toleruje nawet gleby ciężkie wręcz gliniaste. Stanowisko w pełnym słońcu lub półcień, odczyn ziemi od lekko kwaśnego do zasadowego, ważne by podłoże było stale wilgotne.


Handzlówka 2017
Wszelki prawa zastrzeżone, kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora zabronione