Rośliny
Tarczyca bocznokwiatowa (Scutellaria lateriflora)

Tarczyca bocznokwiatowa  pochodzi z Ameryki Północnej stąd jej potoczna nazwa, tarczyca Amerykańska. W warunkach naturalnych występuje od Nowego Jorku po Zachodnią Virginię i od południa do Południowej Karoliny, Alabamy i Missori. Typowym siedliskiem są wilgotne lasy, lekko zacienione obrzeża rzek i podmokłe łąki. Znana jest ze swoich właściwości odprężających relaksujących i uspakajających. W dawnych czasach stosowali ją Indianie (głównie Cherokee) zamieszkujący Amerykę Północną. Z ziela przygotowywali napary lub dodawali je do tytoniu palonego w fajce. Roślina ta służyła im w podobnych celach co obecnie – pogłębiała wyciszenie umysłu i regenerację ciała, stosowana była także w wielu indiańskich rytuałach. Angielska nazwa zapożyczona od indian to „mad-dog skullcap”, czyli tarczyca szalonego psa, a nazwa ta wzięła się stąd, że dawniej leczono nią także psy chore na wściekliznę.

tar0.JPG

Tarczyca bocznokwiatowa 2023

tar1.jpg

Tarczyca bocznokwiatowa w zbliżeniu

tar2.jpg

Kwiat tarczycy w zbliżeniu

Napary i wyciągi z ziela tarczycy bocznokwiatowej działają uspokajająco, pogłębiają sen i relaks, pomagają wyciszyć umysł i łagodzą napięcie nerwowe. Powyższe efekty związane są z tym, że zawarte w zielu substancje aktywne, bajkalina i bajkaleina, przyłączają się w mózgu do receptorów GABA, podobnie jak występujący w zielu kwas GABA. Uaktywnienie tych receptorów powoduje spowolnienie przewodzenia impulsów w układzie nerwowym, co prowadzi do uspokojenia i odprężenia.

tar3.jpg

Jedna roślina zawiązuje sporo nasion

Scutellaria lateriflora może być pomocna w leczeniu zaburzeń sensorycznych definiowanych przez medycynę akademicką jako, zespół zaburzeń spektrum autyzmu (ASD), zespół zaburzeń uwagi (ADD) i zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Przydaje się do leczenia nad aktywności, impulsywności, nieuwagi i trudności z koncentracją i podtrzymywaniem uwagi.

tar4.jpg

Nasiona tarczycy bocznokwiatowej

W warunkach naturalnych strefa klimatyczna USA 4-8, Tarczyca bocznokwiatowa to wieloletnia bylina Dobrze rośnie w typowej dobrze przepuszczalnej ziemi ogrodowej bogatej w kompost i składniki organiczne. Preferuje stanowisko w pełnym słońcu jak i lekko zacienione. W naszych warunkach klimatycznych należy ją traktować jak roślinę jednoroczną, choć po starannym okryciu (nawet na Podkarpaciu) zimuje, a część nadziemna która przemarza szybko się wiosną odbudowuje. Nie ma naturalnych szkodników, nie jest atakowany przez choroby, a zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się do okresowego odchwaszczania i częstego podlewania. Jak pisałem na wstępie typowe naturalne stanowiska to właśnie podmokłe łąki zlokalizowane wzdłuż potoków i strumieni, stad tak ważne jest podlewanie.

tar5.jpg

Sadzonki doniczki produkcyjne P8

Tarczycę rozmnażamy poprzez wysiew nasion wczesną wiosną,następnie robimy rozsadę doniczkową. Możemy ją też rozmnażać przez letni podział karpy korzeniowej, a także sadzonki zielne i odkłady. Wystarczy przygiąć jeden z pędów tak by dotykał ziemi, a roślina w miejscu styku z podłożem szybko wytworzy korzenie. Niezależnie jaki sposób jest najlepszy, najpierw musimy pozyskać rośliny mateczne czyli zaczynamy od nasion. Nasiona przed wysiewem należy poddać krótkiej zimnej stratyfikacji, co je pobudzi do kiełkowania. Nasiona najpierw moczymy w niechlorowanej wodzie przez 24h, a potem mieszamy z wilgotnym podłożem. Podłoże to jak zwykle drobny wilgotny piasek z dodatkiem drobnego perlitu. W celu pozbycia się patogenów odglebowych piasek można wyprażyć, 10-20 minut piekarnik 120st. Tak przygotowaną mieszankę nasion i piasku umieszczamy w małym pojemniku, a ten w lodówce. Inną metodą stratyfikacji szczególne gdy nasion mamy bardzo mało jest ułożenie ich na wilgotnym skrawku materiału (kawałek flaneli, bawełny) o wymiarach np. 5x15cm. Nasiona rozsypujemy równomierne z skrawek materiału, zwijamy w rulonik zabezpieczamy gumką recepturką i umieszczamy w lodówce. Niezależnie od wybranego sposobu stratyfikacji po 7-10 dniach nasiona należy wysiać do większego pojemnika z mieszaniną ziemi i piasku w proporcjach 1:1. Nasiona do skiełkowania wymagają dostępu światła. Nie należy ich wysiewać głęboko, a mieszaninę piasku i nasion należy równomiernie rozsypać na powierzchni i delikatnie „uklepać”. Po wysianiu pojemnik dobrze nawodnić i przykryć kawałkiem szyby. W optymalnych warunkach (24 st. i stała wilgotność) nasiona kiełkują już po 2 tygodniach. Siewki w fazie drugiego liścia delikatnie przesadzamy do małych doniczek produkcyjnych np. P8-P9. Po kilku tygodniach gdy się dobrze ukorzenią możemy je przesadzić na miejsce stałe. Młode sadzonki tarczycy boczno kwiatowej są wrażliwe na niskie temperatury więc z ich przesadzeniem do gruntu czekamy do końca „zimnych ogrodników”

ZASTOSOWANIE:

Stres i podwyższone napięcie nerwowe 

Wyczerpanie fizyczne i psychiczne

Problemy z zasypianiem

Przy stosowaniu preparatów z tarczycy bocznokwiatowej należy zachować szczególną ostrożność gdy stosujemy je jednocześnie z lekami uspokajającymi, takimi jak barbiturany i benzodiazepiny, ponieważ mogą one nasilać objawy powodując efekt odwrotny do zamierzonego, czyli zawroty głowy, osłupienie, dezorientację, dreszcze i drżenie kończyn.

 

aktualizacja 4 08 2023



Handzlówka 2017
Wszelki prawa zastrzeżone, kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora zabronione