Jesteś tutaj: Start » Mięta górska

Mięta górska

Mięta górska – (Pycnanthemum Pilosum)

Mięta Górska to bylina, w warunkach naturalnych występuje w wschodniej części Ameryki Północnej. W naszych warunkach klimatycznych na zimę początkowo wymaga okrycia, potem gdy się rozrośnie jest zupełnie mrozoodporna. Uprawa jest prosta, bardzo szybko się rozrasta. Kwitnie od lipca do przymrozków, kwiaty białe lub lawendowe, na dolnych płatkach pokryta fioletowymi plamkami, listki małe, aksamitne, zielono srebrne. Bylina dorasta do ok. 50-70cm.

  

mg1.JPG
 

Młode siewki jesienią

  

Zapach mięty górskiej jest wyjątkowy i niepowtarzalny różni się od innych gatunków mięt, jest bardziej kwiatowy i bardzo intensywny, orzeźwiający.
W kuchni używamy świeże lub suszone liście. Świeże listki dodajemy do drinków, sałatek, sosów, nalewek alkoholowych oraz deserów-lodów, czekolad, sałatek owocowych. Pąki kwiatowe mają korzenny, miętowy posmak służą jako przyprawa do mięsa, pyszna jest też z nich herbata.


Miętę górską możemy używać do odświeżania powietrza w mieszkaniach, szafach (odstrasza mole), można posypać dywany aby odświeżyć powietrze w całym domu, skutecznie odstrasza komary.

Mięta górska to także roślina wybitnie miododajna, o bardzo długim okresie kwitnienia. Mięta kwitnie od maja do pierwszych przymrozków i stanowi doskonały pożytek pszczelarski, który jest masowo oblatywany przez liczne owady i motyle.

  mg2.JPG
 

Stanowisko mięty górskiej w drugim roku od wysiania

Uprawa tego gatunku, podobnie jak innych mięt jest bardzo prosta. Gleba żyzna z dużą zawartością próchnicy, stanowisko słoneczne do półcienia, zdecydowanie wilgotne. Nasiona wysiewamy wczesna wiosną powierzchniowo, nie przykrywamy ich ziemia, a jedynie uklepujemy np. mała deseczką.

m_nas.jpg
 

Nasiona mięty górskiej

mg4.JPG
 

  

Pierwsze wschody pokazują się po 2-3 tygodniach, siewki szybko rosną i silnie się rozkrzewiają. Przed nadejściem zimy młode siewki trzeba okryć, potem przez kolejne lata mięta jest zupełnie mrozoodporna. Pierwsze kwiaty pokazują się w drugim roku od wysiania, choć niektóre osobniki kwitną już w pierwszym. Miętę możemy też z dużym powodzeniem rozmnażać (czerwiec lipiec) poprzez ukorzenianie sadzonek zielnych.    

mg5.JPG
 

  

Właściwości lecznicze

przeciwbólowe,
antyseptyczne,
napotne,
wiatropędne.
herbata z mięty górskiej stosowana jest w medycynie alternatywnej
w leczeniu niestrawności,
owrzodzeń jamy ustnej,
chorób dziąseł,
przeziębień,
dreszczy,
kolki,
kaszlu,
gorączki.
kruszone kwiaty stosuje się na ból zęba

Aktualizacja 17 07 2023