Jesteś tutaj: Start » Pokrzyk

Pokrzyk

Pokrzyk wilcza jagoda ( Atropa belladonna )

pokrzyk2.JPG

  

Pokrzyk wilcza jagoda, Belladonna to tajemnicza roślina, której botaniczna nazwa wywodzi się od imienia jednej z trzech Mojr, czyli greckich bogiń losu. Atropos była najstarszą z sióstr; wyposażona w nożyce, przecinała nić życia śmiertelnika, gdy przychodził jego czas. W Polsce najpopularniejsze określenie tej krzewinki to pokrzyk wilcza jagoda. Jego etymologia sięga zamierzchłych czasów, kiedy to używano jej jako trucizny na wilki. Funkcjonują również takie nazwy, jak czarna wiśnia czy leśna tabaka. Pochodzi z rodziny psiankowatych, obfitującej w gatunki silnie trujące. Pokrzyk rośnie w miejscach wilgotnych, gdzie słońce nie dociera, a gleba jest żyzna. U nas występuje w zaroślach i na skrajach lasów, w południowej części kraju. Wizualnie jest dosyć niepozorny. Osiąga do około 150 cm wysokości, ma rozgałęzioną łodygę oraz duże owalne liście. Kwitnie w okresie między majem a sierpniem. We wrześniu natomiast brunatno-fioletowe kwiaty wydają owoce – czarne jagody.
 

pokrzyk1.JPG
 

Pokrzyk rozmnażamy poprzez wysiew z nasion lub poprzez podział karpy korzeniowej wczesną wiosną. Rozmnażanie poprzez podział karpy korzeniowej jest łatwe i daje szybki efekt, już w tym samym roku roślina wydaje 1-2 wysokie pędy kwiatowe i zakwita. Żeby tak rozmnażać wilczą jagodę musimy posiadać odpowiednią roślinę mateczną . Pisząc odpowiednią myślałem o takiej której karpa korzeniowa jest odpowiedni rozrośnięta, czyli taka co ma minimum 4-5 lat.

 

pok_2017.jpg

Pokrzyk dość późno zaczyna wegetacje, ale wschodu są imponujące


Inna alternatywą jest wysiew nasion i tu najlepsze efekt uzyskujemy poprzez wysiew, a w zasadzie zakopanie całych świeżych owoców. Ważne by owoce z nasionami były bardzo dojrzałe, najlepiej takie które już opadły na ziemię. Owoce zakopujemy jesienią na głębokość 2-3 cm i pozostawiamy siłą natury by poprzez zimę nastąpiła naturalna stratyfikacja. Pierwsze wschody pojawiają się wiosną roku następnego. Z związku z faktem że w jednej jagodzie jest kilkadziesiąt nasiona wschody należy przerzedzić jak tylko dorosną do takiej wielkości ze jest to możliwe, albo poprzez usuniecie nadwyżek

 

pokr_s.jpg

Sadzonki pokrzyku (koniec czerwca) pozyskane z siewu nasion

 

Jeżeli dysponujemy nasionami które zostały pozyskane z dojrzałych jagód i wysuszone musimy przed wysianiem podać je stratyfikacji. Najpierw nasiona moczymy w zimnej wodzie przez 24h, a następnie mieszamy z wilgotnym piaskiem i umieszczamy w lodówce (dolna półka) na okres ok 3-4 tygodnie. Ważne by w całym okresie stratyfikacji piasek był stale wilgotny, tak by raz pobudzone nasiona nie przeschły, bo wtedy mogą nie skiełkować. Po stratyfikacji (koniec kwietnia) nasiona wraz z piaskiem wysiewamy do inspektu, pierwsze wschody pojawiają się po 4 tygodniach, ważne by w tym czasie zapewnić stale wilgotne podłoże w inspekcie.

 

porzyk_kwiat.jpg
Kwiat pokrzyku
 
w_jagoda.jpg
W pełni dojrzały owoc