Jesteś tutaj: Start » Rącznik pospolity

Rącznik pospolity

Rącznik pospolity Ricinus communis
 

Rącznik należący do rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). Pochodzi prawdopodobnie z północno-wschodniej Afryki i Bliskiego Wschodu. Nazwa pochodzi od słowa Ricinus, oznaczającego owczy kleszcz, ze względu na nasiona rącznika przypominającego kleszcza. W stanie dzikim rącznik może osiągnąć, nawet 6-8 metrów, w warunkach krajowych przy dobrym nawożeniu osiągają około 2 metrów. Charakteryzuje się bardzo dużymi, dłoniastymi liśćmi o średnicy około 25 cm. Rącznik to roślina jednopienna. Kwiaty zebrane w grona osadzone grupowo osobno dla każdej płci,o pięciodziałkowym okwiecie, najczęściej wiatropylne, męskie skupione w dolej części kwiatostanu, zredukowane są do pojedynczych, ale rozgałęzionych pręcików. Kwiaty słupkowe zebrane w górnej części kwiatostanu, z 3-5 dzielnym okwiatem. Owocem są brodawkowato-kolczaste, trójkomorowe torebki nasienne, pękająca wzdłuż trzech szwów. W każdej komorze torebki znajduje się jedno nasiono. Nasiona o wielkości do 2 cm mają kształt owalny, ze szwem po brzusznej stronie, o twardej łupinie nasiennej, lśniące i mozaikowato zabarwione w różnych kolorach.

 

Racznik.jpg

 Kwitnący rącznik odmiana RED

 

Rącznik wymaga stanowiska słonecznego, wilgotnej, żyznej i zasobnej w składniki pokarmowe gleby. Wymaga podlewania i dokarmiania, wówczas osiąga znaczące rozmiary. Innym czynnikiem wpływającym na ostateczne rozmiary rośliny jest tez termin wysiewu, im zrobimy to szybciej tym nasz racznik będzie większy.
Nasiona po uprzednim namoczeniu najlepiej wysiewać w marcu wprost do doniczek które ustawiamy w ciepłym słonecznym pomieszczeniu wówczas szybciej uzyskamy spore rośliny. Młode siewki podlewamy nie dopuszczając do przelania bo wtedy mogą zgnić, dotyczy to tak ze wysianych nasion które są wrażliwe na przelanie. Rozsadza rącznika jest wrażliwa na nocne chłody, dlatego tez na miejsce stałe rośliny przesadzamy dopiero w 2 połowie maja, podobnie jak pomidory. Optymalne stanowisko to pełne słońce i osłonięte od wiatru, na przewiewnych stanowiskach raczniki wymagają palików tak jak pomidory.
Rącznik jako roślina lecznicza ma szerokie zastosowanie w medycynie, równocześnie jest silnie trujący. W naszych ogrodach sadzony z względu na efektowny wygląd, oraz co najważniejsze stanowi doskonały odstraszacz kretów. Sadzą go pierwszy raz nie wierzyłem w jego skuteczność, miłym zaskoczeniem był fakt że grządki obsadzone racznikiem były mijane przez krety wielkim łukiem.