Jesteś tutaj: Start » Pszczelnik Mołdawski

Pszczelnik Mołdawski

Pszczelnik Mołdawski (Dracocephalum moldavica)

 

Pszczelnik mołdawski, zwany także melisą mołdawską, jest jednoroczną rośliną z rodziny jasnotowatych. Jej pochodzenie to stepy Tadżykistanu, Turkmenistanu, Rosji, Mongolii i Chin. W Polsce występuje jako rośliną uprawiana, czasami dziczeje. Łodyga wzniesiona 50-70cm silnie rozkrzewiona, pędy boczne wyższe od pędu głównego, pokryta licznymi błękitnymi kwiatami. Kwitnie kilka miesięcy, a pierwsze kwiaty pojawiają się na przełomie lipca sierpnia, cała roślina wydziela miły dość intensywny zapach
 
pszczelnik.jpg
 
Pszczelnik Mołdawski rozmnażamy poprzez wysiew nasion wprost do grunty w połowie kwietna, lub pod osłonami w połowie marca. Siew robimy powierzchniowo, a nasion nie przykrywamy ziemia tylko lekko "uklepujemy" deseczka. Jeżeli tylko zapewnimy odpowiednie warunki (ciepło i stała wilgotność podłoża) siewki pokazują się dość szybko.
 
psczen.jpg
  Nasiona Pszczelnika Mołdawskiego
 
Aby rośliny ładnie się rozkrzewiły i wytworzyły dużo kwiatów musimy je pobudzać poprzez przycinania wierzchołków pędów kwiatowych, które mażna przycinać aż do zakwitnięcia. Pszczelnik ma małe wymaganie stanowiskowe, dobrze rośnie w typowej ziemi ogrodowej, ważne by była stale wilgotna, a stanowisko słoneczne. Posadzony w półcieniu słabo rośnie i wytwarza mniej kwiatów.
 
pszcelnikm.jpg
  
Pszczelnik Mołdawski to przede wszystkim roślina miododajna o wydajności 200-400kg/h. Jest także roślina ozdobną, jak i leczniczą z wieloma zastosowaniami kulinarnymi. Związki zawarte w roślinie wpływają kojąco na pszczoły i zmniejszają ich agresję. Jest uprawiana jako roślina ozdobna. Olej tłoczony z nasion zawiera ponad 80% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, bardzo korzystnych dla naszego zdrowia. W medycynie ludowej pszczelnik stosowany jest przede wszystkim jako środek na dolegliwości przewodu pokarmowego - pobudza apetyt i trawienie, zwiększa wydzielanie żółci, hamuje odruch wymiotny, wpływa dodatnio na perystaltykę jelit, działa rozkurczająco na mięśniówkę gładką narządów jamy brzusznej. Roztarte liście, przyłożone do rany, działają antyseptycznie.
W smaku pszczelnik przypomina melisę, jednak jego cytrynowy aromat jest bardziej intensywny, słodszy i świeższy. Z tego względu można go stosować zamiast wspomnianego zioła. Wartość użytkową mają zarówno liście, jak i kwiaty. Świetnie nadaje się do przyprawiania ryb, herbaty, likierów i nalewek, napojów, kurczaka i innych mięs.