Jesteś tutaj: Start » Trojeść krwista

Trojeść krwista

Trojeść krwista (Asclepias incarnata)


Trojeść krwista w warunkach naturalnych występuje: wschodnie i środkowe stany USA i Kanady. Roślina wieloletnia wysokości 80-120cm. Kwitnie w czerwcu - sierpniu.Kwiaty pachnące intensywnie wanilią. Trojeść to przede wszystkim roślina miododajna, o wydajności ok 250-500 kg z jednego h. Jest to także roślina ozdobna doskonale nadaje się na kwiat cięty i atrakcyjna w ogrodzie nawet po przekwitnięciu. Po przekwitnięciu wytwarza bowiem ona owocostany w kształcie zielonych strąków (małych papryczek) , wypełnione płaskimi nasionkami ze srebrzystym puchem, które w trakcie dojrzewania przebarwiają się na czerwono.

 

troj1.jpg

 

troj2.jpg

troj5.jpg

 

troj3.jpg

Nasiona Trojeści krwistej

  

Trojeść jest łatwa w uprawie, ale wymaga wilgotnego i słonecznego stanowiska. Wysiew nasion wprost do gruntu jesienią najlepiej zaraz po zbiorze, tak by stratyfikacja przebiegła w sposób naturalny. Wiosenny wysiew jest możliwy, ale wymaga podaniu nasion  4-5 tygodniowej zimnej stratyfikacji. Nasiona nie stratyfikowane kiełkują w bardzo małym procencie. Wysiew od marca do maja pod osłonami , na miejsce stałe wysadzać w sierpniu - wrześniu Małe siewki pikujemy w rzędy co 15 cm, a na miejsce stałe przesadzamy w drugim roku. Trojeść możemy tez z dużym powodzeniem rozmnażać poprzez sadzonki zielne. Tniemy pędy na 2 węzłowe sadzonki moczymy w ukorzeniaczu dla sadzonek zielnych i umieszczamy w podłożu (mieszanina torfu i pisaku 1:1).

 

troj4.jpg

Siewki Trojeści Krwistej

 

troj6.JPG

Sadzonki w multipaletach

  

Po  4-5 tygodniach sadzonki się ukorzeniają. Najlepszym sposobem rozmnażania jest podział karpy korzeniowej, wczesną wiosną lub jesienią. Trojeść krwista jest zupełnie mrozoodporna nawet do -40 stopni, na jednym miejscu mogą bytować nawet 20 lat. Mimo, że rozrasta się przez kłącza  nie jest zbyt inwazyjna i trzyma się zazwyczaj miejsca posadzenia. Jeśli zacznie latem brakować wody dolne liście zaczynają zasychać. Musimy szybko reagować i podlewać rośliny wodą w przeciwnym wypadku trojeść zrzuci dolne liście i nie wygląda wtedy najlepiej.

 

 

Aktualizacja 27 11 2023