Bylica piołun
Bylica piołun (Artemisia absinthium ), zwyczajowo nazywana także piołunem, psią rutą, absyntem, wermutem. Piołun jest szeroko rozprzestrzeniony na całej półkuli północnej. W warunkach naturalnych występuje niemal w całej Europie, północnej Afryce, w zachodniej części Azji oraz w Ameryce Północnej. Roślina ruderalna, dobrze rośnie w miejscach suchych, porasta słoneczne i kamieniste zbocza, przydroża, rumowiska. Uprawiana jest głównie jako surowiec zielarski, zaś w ogrodach sadzona czasem jako roślina ozdobna, posiada piękne, srebrne ulistnienie. Piołun to także roślina miododajna. Bylica piołun to wieloletnia roślina z rodziny astrowatych. W pierwszym roku z nasiona wyrasta tylko rozeta liściowa, w kolejnych latach roślina wytwarza kilka do kilkunastu pędów kwiatowych. W warunkach naturalnych dorasta do 100 cm wysokości. Łodyga bruzdkowana, z czasem jej nasada drewnieje, silnie się rozkrzewiona, tworząc duże kępy. Łodyga i liście koloru srebrno-szare, filcowata owłosiona, kutnerowata. Dolne liście łodygowe są mniej podzielone, liście szczytowe lancetowate. Piołun kwitnie od czerwca do października. Ma drobne, jasnożółte kwiaty zebrane w wiechowaty kwiatostan. Wytwarza krótkie, płytkie podziemne kłącza. Owoce piołunu to drobna, brązowo paskowana niełupka.
Bylicę piołun z dużym powodzeniem można uprawiać w każdym ogrodzie. W naturze piołun to roślina ruderalną i ma bardzo małe wymagania glebowe. Posadzony w typowej ziemi ogrodowej, dobrze nawożone, bogatej w kompost, rośnie jak szalony. Osiąga też znacznie większe rozmiary od roślin dziko rosnących. Stanowisko uprawy powinno być słoneczne, otwarte i nieosłonięte od wiatru. Piołun rozmnażamy poprzez wysiew nasion najlepiej jesienią (daje duży samosiew). Najlepiej zaraz po ich zbiorze, nasiona które opadły na podłoże przejdą naturalna stratyfikacje i skiełkują wiosną następnego roku.
Nasiona można tez wysiać wiosną lecz wtedy kiełkują w małym procencie. W celu poprawy stopnia kiełkowania nasiona należy namoczyć i poddać zimnej stratyfikacji przez okres 3-4 tygodni. Siew najlepiej na rozsadniku, przeprowadzamy powierzchniowo, nasiona do kiełkowania potrzebują dostępu światła. Wysiane nasiona nie przykrywamy ziemią, a jedynie wgniatamy w podłoże za pomocą małej deseczki. Mimo ze nasiona są stosunkowo drobne pierwsze siewki pokazują się dość szybko. Gdy trochę podrosną w fazie 2-3 liści właściwych przesadzamy je na miejsce stałe. Jak już pisałem piołun to spora roślina. Wraz z wiekiem karpa korzeniowa się rozrasta, warto więc go posadzić w dużych rozstawach np. 40x40cm. Piołun możemy tez rozmnażać poprzez podział kary korzeniowej i rozłogi w połowie lata. Jako roślina pochodząca z naszej strefy klimatycznej jest całkowicie mrozoodporny. Dzięki zawartości pewnych olejków eterycznych które są zabójcze dla wielu owadów nie jest atakowany przez ich gąsienice.
Surowcem zielarskim jest ziele i pędy kwiatowe zbierane w momencie gdy roślina zaczyna kwitnąć. Najlepszym sposobem zbierania to ścinanie całych 50-60 cm wierzchołków pędów kwiatowych. Tak zebrany surowiec wiążemy w małe pęczki, wieszamy i suszymy w sposób naturalny w przewiewnych i zacienionych miejscach. Ziele bylicy piołunu od lat jest stosowane w ziołolecznictwie ludowym. Warto jednak pamietać, że piołun w zbyt dużych dawkach może być toksyczny, wręcz trujący. Dlatego zioło to należy stosować z dużą dozą ostrożności.
Ziele bylicy piołun stosuje się w schorzeniach żołądka, jako środek pobudzający łaknienie i łagodzący dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Stosowane jako środek wzmacniający dla rekonwalescentów, dla osób w wieku podeszłym i po ciężkich chorobach związanych z operacjami w obrębie przełyku, żołądka i dwunastnicy. Stosowane również w chorobach dróg żółciowych oraz zewnętrznie do zwalczania pasożytów skóry, takich jak wszy, świerzbowce, oraz wewnętrznie do zwalczania obleńców owsicy i glistnicy. Bylica to nie tylko panaceum na wiele dolegliwości ludzkich. Z powodzeniem jej „toksyczne” właściwości możemy wykorzystywać do zwalczania patogenów i szkodników w naszym ogrodzie
Wyciągi przygotowywane na bazie świeżego ziela piołunu stosujemy do zwalczania mszyc mrówek, bielinka kapustnika, przędziorków oraz rdzy wejmutkowo-porzeczkowej. Napar piołunowy stosujemy do zwalczaniu połyśnicy marchwianki, śmietki cebulanki i owocówki jabłkóweczki. Bylica podobnie jak bagno zwyczajne skutecznie odstrasza mole i inne owady.
Bylica piołun może być też stosowana do odstraszania moli i innych owadów. Na jej bazie produkuje się likiery i wódki (np. absynt), którym przypisuje się działanie halucynogenne.