Pochrzyn Kaukaski
Pochrzyn Kaukaski (Dioscorea caucasica )
Pochrzyn Kaukaski reliktowa endemiczna bylina. W warunkach naturalnych spotykana w zachodnich regionach transkaukaskich do wysokości 1000m n.p.m. głównie w Abchazji i kraju Krasnojarskim. Należy do rodziny pochrzynowatych (dioscoreaceae) obejmujących 650 gatunków. Pochrzyn Kaukaski to bardzo okazałe piękne pnącze, o soczysto-zielonych sercowatych liściach. W sprzyjających warunkach (wymaga podpór) dorasta do 3-4 metrów wysokości. Okres kwitnienia przypada na przełom maja i czerwca, kwiaty drobne kremowo-żółte na długich ogonkach. Owocem jest gniazdo nasienne o niespotykanej trójdzielnej budowie. W każdym segmencie znajdują się 1-2 bardzo płaskie nasiona, które wyglądają jakby były prosto z magla. W warunkach naturalnych pochrzyn Kaukaski za sprawą swoich właściwości kulinarnych i leczniczych został praktycznie wytępiony. Jako gatunek zagrożony wyginięciem (Rosja) jest pod ścisłą ochroną i znajduje się na czerwonej liście roślin chronionych. Na przestrzeni lat podjęto szereg prób uprawy w warunkach odmiennych od tych panujących na stanowiskach naturalnych. Pochrzyn Kaukaski łatwo się przystosował i dobrze rośnie w umiarkowanym klimacie krajów Bałtyckich.
Posiadając roślinę mateczną pochrzyn Kaukaski możemy rozmnażać poprzez sadzonki zielne. Taki sposób daje lepsze efekty, a ukorzenione rośliny rosną szybciej niż te pozyskane z nasion. Wczesna wiosną gdy pojawiają się pędy ścinamy ich wierzchołki i ukorzeniamy, jak inne rośliny zielne.
Leczniczą częścią pochrzynu jest podziemne, sporych rozmiarów bulwiaste kłącze. Kłącza zawierają saponiny steroidowe. Dioscyna, główny składnik, może zostać podzielona na składniki, takie jak glukoza, ramnoza i diosgenina. Kłącze zawiera też skrobia i substancje tłuszczowe. Do przygotowywania wywarów, nalewek i maści najlepiej wykorzystać kłącze w postaci suszonej, które odpowiednio przechowywane zachowuje swoje właściwości do 3 lat. W opisach przygotowywania leków zaleca się by kłącze było pozyskane z roślin starych nawet 20-25 letnich.
Właściwości lecznicze:
stabilizuje i obniża poziom cholesterolu
działa przeciw bólowo
łagodzi i zmniejsza zmęczenie
poprawia pamięć i nastrój
normalizuje długość i jakość snu
redukuje poziom kwasu moczowego w krwi
stabilizuje pracę układu naczyniowo sercowego
aktywuje pracę nerek i wątroby
pomaga w walce z nadwagą
Preparaty z pochrzynu są są w stanie oczyścić ściany naczyń krwionośnych z cholesterolu. Przyjmowanie środków przygotowanych z korzenia rośliny łagodzi objawy miażdżycy, poprawia stan pozawałowy, łagodzi skutki udaru, nadciśnienia i reumatoidalnego zapalenia stawów.Poprawia ukrwienie, rozszerza naczynia krwionośne, nasyca komórki tlenem, co pomaga zmniejszyć prawdopodobieństwo tachykardii i dusznicy bolesnej. Za pomocą pochrzynu leczy się również choroby wywołane niewydolnością hormonalną. Jest w stanie zatrzymać nadmierną syntezę estrogenów, utrzymując stan pacjentek z endometriozą. Leczą hipogonadyzm, osteoporozę, zaburzenia miesiączkowania, bóle, skurcze i zapalenie pochwy. Leczy zapaleniejajowodów i endometrium, hamują rozwój mięśniaków. Preparaty z pochrzynu kaukaskiego leczy zaćmę, krótkowzroczność i nadwzroczność, ale tylko we wczesnych stadiach.