Jesteś tutaj: Start » Cyclanthera pedata

Cyclanthera pedata

 Cyclanthera pedata - Caigua

Cyclanthera pedata - Caigua to piękna winorośl rodem z Ameryki Południowej. Caigua to owoc południowoamerykańskiego pnącza o wybitnych właściwościach zdrowotnych i leczniczych. Wyniki wielu badań wskazują, że obniża poziom cholesterolu, zmniejsza ciśnienie krwi, wyrównuje poziom cukru we krwi i co najważniejsze oczyszczają tętnice ze złogów cholesterolowych.

cykla1.JPG

Dojrzałe do zbioru owoce


Cyclanthera pedata uprawiana jest ze względu na jej owoce przypominające małe zielone papryki o smaku ogórka. Można je spożywać na surowo (najsmaczniejsze są  2 -3 cm jeszcze zielone z niewykształconymi gniazdami nasiennymi) oraz gotowane podawane jako leczo lub faszerowane. Jadalne są także młode pędy i liście które możemy dodawać do sałatek.Zimą w terapii leczniczej doskonale się sprawdza suszony i sproszkowany owoc podobnie jak mielona papryka. Również najnowsze wyniki badań nad zastosowaniem liści i nasion do obniżenia poziomu cholesterolu dają obiecujące perspektywę dla tej ciekawej rośliny.

cykla2.JPG

cykla5.JPG

Solidne podpory mają co "trzymać"

cykla3.JPG

Solidne podpory wysokości 3m

Cyclanthera pedata jest łatwa w uprawie i jest bardzo plenna, kwitnie i owocuje aż do pierwszych przymrozków. Wysiew  nasion o niespotykanym i "poszarpanym" kształcie wprost do gruntu tak by wzeszły po majowych przymrozkach. W celu przyspieszenia wegetacji możemy wysiać 2-3 nasiona do małych doniczek i zrobić rozsadę podobnie jak w przypadku wczesnych ogórków, tak przygotowana rozsadę do gruntu wysadzić w połowie maja, po "zimnych ogrodnikach". Biały nalot na oferowanych nasiona, to nie pleść, a pozostałość gniazd nasiennych z których zostały pozyskane nasiona.

cykla4.JPG

"Kosmiczne" nasiona Cyklantery

Cyclantera jest pnączem i podobnie jak fasola wymaga stosowania dość wysokich podpór.. Zwykłe pionowe podpory-tyczki takie jak do fasoli należy wzmocnić kilkoma poziomymi, tak by dały radę utrzymać ciężar pojawiających się owoców. Roślina jest bardzo atrakcyjna i rośnie bardzo szybko dlatego jest idealna do nasadzeń przy wszelkiego rodzaju pergolach i altanach tworząc piękna zielona oazę w cieniu której możemy przebywać latem i jednocześnie będziemy mieli łatwy dostęp do smacznych zdrowych owoców.

Owoce Cyclanthera pedata stosujemy w:

- wysokim poziome cholesterolu

- cukrzycy

- podwyższonym ciśnieniu

- niewydolności krążeniowej

- zespołu jelita wrażliwego

- przeciwbólowo

- przeciw robaczo

- w leczeniu otyłości i celulitu

W przypadku świeżego owocu po prostu konsumujemy kilka stuk 2-3 razy dziennie, a zimą stosujemy po 1 łyżeczce 2-3 razy dziennie sproszkowanego owocu z sokiem lub wodą przez 12 tygodni potem robimy 2 tygodniowa przerwę i ponawiamy kurację.
Cyclanthera pedata uważana jest za roślinę nie toksyczną, jednak nie zaleca się przyjmować w czasie ciąży.

Aktualizacja 27 11 2023