Jesteś tutaj: Start » Dziewanna

Dziewanna

Dziewanna wielkokwiatowa (Verbascum densiflorum Bertol)

Dziewanna wielkokwiatowa (Verbascum densiflorum) – gatunek rośliny z rodziny trędownikowatych (Scrophuliaceae). Występuje w południowej i środkowej Europie oraz w Turcji i części Kaukazu, w Polsce jest dość pospolity występuje jako roślina ruderalna

dziew_1.jpg

Sadzonka pierwszego roku jesienią.

 

dziew.jpg

Te same stanowisku wiosna w drugim roku po wysianiu

 

dzie.jpg

Kolejne stanowisko, widać jak dziewanna w sprzyjających warunkach daje duży samosiew

 

 

n_68.jpg

Nasiona dziewanny

 Kwiaty barwy od jasnożółtej do brunatnej i średnicy od 20 do 30mm. Istotnymi składnikami surowca są śluzy (do 3%), ponadto saponiny m.in. werbaskosaponina, irydoidy: aukubina, flawonoidy, barwniki karotenowe: β–karoten, β–krocetyna i ksantofile, ślady olejku lotnego i kwasu jabłkowego oraz do 6% soli mineralnych. Spośród składników obojętnych zwraca uwagę znaczna zawartość sacharozy i innych cukrów (do 20%).

 Wodne wyciągi surowca mają zastosowanie głównie wykrztuśne (dzięki zawartości saponin) oraz osłaniające (dzięki obecności śluzu). Działają również przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej, gardła, oskrzeli, przełyku, żołądka i jelit, a także dróg moczowych łącznie z pęcherzem. Doustnie podawane wyciągi z dziewanny mają nieznaczne działanie moczopędne i napotne. Stosowane zewnętrznie na skórę kwiaty działają odmiękczająco, gojąco i przeciwzapalnie. Stwierdzono działanie surowca przeciw wirusom grypy A2 i B.

Dziewanna1.jpg

Kwitnąca 2 letnia dziewanna