Ziołolecznictwo w UE
THMPD, czyli The Traditional Herbal Medicinal Products Directive to unijny dokument, który narzuca poważne ograniczenia w dystrybucji ziołowych środków leczniczych. Dyrektywa została uchwalona w 2004 roku, a jej podstawowym założeniem było dopuszczenie do legalnego handlu tylko tych produktów, które zostaną zarejestrowane w odpowiednich instytucjach do 30 kwietnia 2011 roku. Jeżeli taki krok nie został podjęty, produkt tym samym ulega delegalizacji na terenie całej UE. Warunkiem uzyskania rejestracji było udowodnienie tego, że przez 30 ostatnich lat, w tym przez 15 na terenie UE, dany środek wykazuje się nieprzerwanym bezpiecznym stosowaniem. W praktyce oznacza to dokonanie ekspertyzy i badań laboratoryjnych danego preparatu.
Dodatkowo dyrektywa jest także bardzo daleko idąca w skutkach dla dostawców składników służących do produkcji środków ziołowych bardzo często są to pojedynczy ludzie lub małe grupy rolników taka polityka może mieć dramatyczny wpływ na utrzymanie się np. niewielkich wiosek, które cały swój dochód czerpią z takiej produkcji. Poważnym zarzutem jest to, że dyrektywa dyskredytuje najstarsze i najbardziej rozwinięte tradycje medycyny naturalnej na świecie, które sprawdzają się od kilkuset, a nawet kilku tysięcy lat. W skład tych technik wchodzi Ayurweda, tradycyjna medycyna chińska, tradycje medyczne Południowo-Wschodniej Azji, Tybetu, Amazonii i Południowej Afryki.
"Produkt do aromaterapii oraz badań i testów laboratoryjnych"
Jest to szeroka gama roślin, które nie posiadają wszystkich wymaganych atestów. Może to wynikać z kilku powodów:
- brak dostatecznej europejskiej dokumentacji pod kątem stosowania (UE wymaga ogromnej ilości dokumentów i badań, określający wpływ specyfiku). W zasadzie na zebranie takiej dokumentacji mogą pozwolić sobie tylko największe koncerny farmaceutyczno-kosmetyczne (jej koszt szacuje się na kilkadziesiąt milionów dolarów), które jednak ziołami nie są kompletnie zainteresowane, z prostego powodu - nie można mieć ich na wyłączność, w przeciwieństwie do syntetycznych specyfików. Z powodu braku europejskich opracowań naukowych niektóre rośliny muszą być w tej kategorii.